Eminettin mah. Adliye Cd. NO:8/1 Merkez/Rize
0850 259 0300 - 0533 045 46 53 anzerbalevi@gmail.com
Anzer Bal Evi

Anzer Balı Fiyatı Neden Yüksek ?

Anzer Balı Fiyatı Neden Yüksek ?

2022-05-22 / Anzer Balevi

Anzer balı fiyatı neden yüksek konusu merak edilen bir konudur. Bu bal sadece Rize’de ve tek bir bölgede üretilir. Anzer balı sadece Rize’nin Anzer yaylasında üretilebilen ve son derece kıymetli olan bir bal çeşididir. Bu nedenle yalnızca bu bölgede üretilebilmesinden dolayı her sene oldukça az miktarlarda üretilir. Bu bal her sene sadece 2,5-3 ton kadar üretilebilir. Bu miktar oldukça azdır. Bu nedenle bal çok fazla ilgi gördüğü için arz talep dengesi bakımından balın fiyatlarında artış olur.

Anzer balı çiçek balı türlerinden biri olarak bilinir ve çeşitli özellikleri bakımından diğer ballardan ayrılır. Bu bal Anzer yaylasındaki yaklaşık 400-500 çiçekten toplanan nektarlar ile üretilen bir bal çeşididir. Bu çiçek türlerinin büyük bir kısmı sadece Anzer yaylasında bulunan endemik çiçek türleridir. Bu balın u kadar kıymetli olmasının en önemli sebeplerinden biri de budur.

Anzer balı sadece bu bölgede bulunan ve bölgeye özgü olan, soğuğa karşı son derece dirençli oldukları bilinen Kafkas arıları tarafından üretilir. Tüm bu özellikler dikkate alındığında Anzer balı maddi anlamda son derece değerli olur.

Anzer Balının Gerçeği Nasıl Anlaşılır?

Anzer balı çok değerli olduğu için sahteleri de bulunur. Tüketicilerin sahte olan balları anlaması mümkün değildir. Anzer balının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunun anlaşılabilmesi için polen testi yapılması gerekir. Bunun yanında bal kavanozunun üzerinde güvenlik bandı bulunması da önemli bir konudur.

Anzer balının bilinen faydaları son derece fazladır. Faydalarının çok fazla olması nedeniyle bu bal hem Türkiye’de hem de dünyada ilgi görür.

Anzer Balı Faydaları Nelerdir?

Anzer balının insan sağlığına olan faydaları herkes tarafından bilinir.

 • Anzer balının bilinen en önemli faydalarından biri hazımsızlığı giderme özelliği olmasıdır.
 • Anzer balının ishal gibi hastalıkları hızlı bir şekilde kesme özelliği bulunur.
 • Düzenli kullanımında kalp ve damar hastalıklarından koruma özelliği vardır.
 • Hücreleri yenileyici özelliği olduğu için cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Kansızlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Kas ve kemiklerin çok daha güçlü olmasını sağlar.
 • Anzer balı kısırlık gibi istenmeyen sorunlarının giderilmesinde etkili olması ile bilinir.
 • Saç dökülmesi sorunları yaşayan kişiler Anzer balını düzenli olarak tükettiklerinde bu sorunlarından kurtulurlar.
 • Güçlü antioksidan özelliği vardır.
 • Akciğerdeki meydana gelen farklı hastalıkların kolay şekilde atlatılmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklığı güçlendirme özelliğinden dolayı insanların kolay bir şekilde hastalanmasının önüne geçer.
 • Vücuttaki çeşitli sebeplerle oluşmuş yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle ameliyat yaraları için sıklıkla tercih edilir.
 • Sindirim sisteminde meydana gelen çeşitli sorunlarda etkilidir. Bu nedenle günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.
 • Anzer balı düzenli kullanıldığında cinsel gücü artırma özelliği vardır.
 • Anzer balı kanser oluşumuna engel olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte kansere yakalanan hastaların tedavi süreçlerinde de kullanılabilir.

Anzer balı belli oranlarda tüketilmelidir. Aksi takdirde çok fazla tüketilmesi çeşitli zararlara neden olabilir. Yetişkin kişilerin sabah ve akşam bir yemek kaşığı kadar tüketmesi önerilir. Çocukların ise sabah ve akşam bir tatlı kaşığı kadar Anzer balı tüketmesi önerilir. Ancak 1,5 yaşından küçük bebeklerin bal tüketimi doğru değildir. Bunun yanında Anzer balı çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılacaksa mutlaka bir doktora danışılması gerekir.

Anzer Balı Özellikleri Nelerdir?

Anzer balı toplam 400-500 çiçek türünden toplanan polenlerden üretilir. Bu çiçeklerin yaklaşık 80-90 türü ise endemik türler arasında yerini alır. Anzer Yaylasında Ballıköy isimli bölgede ünlü Anzer balının üretimi gerçekleştirilir. Anzer Balı yalnızca bu bölgede üretildiği için üretimi çok sınırlıdır. Bunun yanında insan sağlığına pek çok faydası bulunduğundan son derece kıymetlidir. Anzer balının aroması son derece güçlüdür. Bu nedenle tüketilirken dikkatli olmak önemlidir.

Anzer balı sadece belli bölgelerde yetiştirildiğinden oldukça kıymetli bir bal türüdür. Büyük çoğunluğu endemik çiçek türlerinden oluşan çiçeklerden toplanan polenlerden üretilir. 40 derece sıcaklığın üzerinde balın içerisinde bulunan enzimler ve polenler bozulur. Bu nedenle soğuk sağım yöntemi ile hasat edilir. Anzer balına herhangi bir şeker takviyesi yapılmaz. Bu nedenle tamamen doğal bir bal türüdür. Pek çok hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Anzer Balının İyi Geldiği Hastalıklar

Anzer balı insanların çeşitli hastalıklardan en iyi şekilde korunmasını sağlar. Bunun yanında hastalıkların tedavisinde destekleyici rolü de bulunur.

 • Astımdan koruma ve astım hastalığına iyi gelme özelliği bulunur.
 • Vücutta meydana gelen iltihapların kısa sürede kurumasına yardımcı olur. Bademcikte meydana gelen iltihap durumlarının tedavi edilmesinde etkili bir yapısı vardır.
 • Bağırsak sağlığının iyi bir şekilde korunmasında etkili olma görevini üstlenir. Kişilerin ishal problemleri varsa bunların kısa sürede kesilmesini sağlayacaktır.
 • Sarılık, Hepatit B ve C gibi rahatsızlıkların tedavi sürecinde son derece etkilidir.
 • Midede oluşan ülser ya da çeşitli tümör sorunlarının kısa sürede küçülmesinde etkilidir.
 • Kasların daha güçlü olmasını sağladığı için istemsiz kasılma gibi problemlerin yaşanmasına engel olur.
 • Sedef hastalığı gibi hastalıklardan korunmaya yardımcıdır. Bunun yanında sedef hastalığının tedavisinde de tercih edilebilir.
 • Prostat kanseri tedavisinde de etkili olduğu bilinen bir besindir.

Anzer balı tüketiminde kişilerin dikkatli olması ve çok fazla tüketmemeye özen göstermesi önemli bir konudur.Anzer Balevi sitesinden gerçek anzer balı satın alabilirsiniz. Dünyada bal ve arıcılık yazısını okuyabilirsiniz.