Eminettin mah. Adliye Cd. NO:8/1 Merkez/Rize
0850 259 0300 - 0533 045 46 53 anzerbalevi@gmail.com
Anzer Bal Evi
Anzer Bal Evi

Anzer Balı ve Çiçek Balı Arasındaki Fark

Anzer Balı ve Çiçek Balı Arasındaki Fark

2022-04-26 / Anzer BalEvi

Anzer balı ile çiçek balı arasındaki en büyük fark, balı üreten arının türüdür. Aslında Anzer balı da bir çiçek balıdır fakat çiçek balını üreten arılar ülkede daha yaygınken Anzer balını üreten Kafkas arıları çok nadir görülür. Arının topladığı çiçek özü, toplamış olduğu ağaç ve bitkilerin cinsi balların çeşitli sınıflara ayrılmasına neden olur. Günümüzde en kaliteli ve sağlıklı bal çeşidi ise Anzer balı olarak bilinir.

Anzer balı aromatik kokusu, düşük glikoz oranı ve çok lezzetli tadı ile dünya çapında ün salmıştır. Dünyanın en güçlü ve her yaştan kullanabilen bal olan Anzer balı, pek çok faydaya sahiptir.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir?

Anzer balı Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiştir. Asırlardır kullanılıyor olmasının nedeni ise sahip olduğu sonsuz faydalardır. Anzer balının faydaları şu şekilde gösterilebilir;

 • Kalp ve damar hastalıklarında tedavi edici niteliğe sahiptir.
 • Başta bağırsak ve mide olmak üzere vücudun tüm sindirim sisteminde olumlu etki gösterir. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasına olanak tanır.
 • Enerjiyi arttıran niteliği mevcuttur.
 • Kilo aldırmamasının yanı sıra zayıflatma ve kiloyu koruma etkisi de mevcuttur.
 • Sarılık tedavisinde kan yapıcı nitelikte kullanılır. Bebeklerde bile az miktarda kullanılarak sarılığı atlattırır.
 • İshal varsa azalmasını sağlar. Dışkının daha normal düzeyde çıkmasını sağlar.
 • Erken teşhis konulan kanser hastalığında tedavi edici niteliği vardır. En azından kanserin vücutta yayılmasını önler.
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan yaralarda merhem etkisi verir. Yaraları çok daha kısa sürede iyileştirir.
 • Yüz ve cilde maske olarak uygulanırsa cilt temizleme etkisi mevcuttur.
 • Kansızlığın giderilmesini sağlar.
 • Açık yaraların daha hızlı iyileşmesini ve iz kalmamasını sağlar.

Anzer Balı Nasıl Tüketilmeli?

Anzer balı nasıl tüketilmeli de çok sık sorulan sorular arasındadır. Balın tüketim durumu yaş faktörüne göre değişiklik gösterir. Aşağıda yaş grubuna göre Anzer balının tüketimini görebilirsiniz;

 • Büyüklerde Anzer balı tüketimi: Her sabah ve akşam öğünlerden 1 saat önce bir çorba kaşığı tüketilmelidir.
 • Küçüklerde Anzer balı tüketimi: Küçük çocuklarda günde 2 kez Anzer balı aç karna tüketilebilir. Bunun için bir tatlı kaşığı yeterlidir.
 • Bebeklerde Anzer balı tüketimi: Sabah ve akşam yemeği öncesi 1 çay kaşığı tüketilebilir.
 • Tercihe göre ılık süt ve şerbet içerisinde de Anzer balı tüketilebilir.

Rize Anzer yaylasına ait olan bu balın tüketimi yukarıda gösterildiği şekildedir. Ne çok fazla ne de çok az tüketilmelidir. Yaş gruplarına göre uygun ölçeklerde verilmelidir. Anzer balının üretildiği bölgede yaklaşık 4500 adet botanik çiçek bulunmaktadır. Üç mevsime ait Kafkan arıları tek bir polende bulunmakta olup arıların cinsinden ötürü lezzetli bir bal ortaya çıkmaktadır.

Anzer Bali ve Diğer Çiçek Ballari

Anzer Balı Özellikleri

Anzer balı özellikleri saymakla bitmez. Anzer balının ün salmasındaki en önemli etken hiç yorulmayan Kafkas arıları tarafından üretiliyor olmasıdır. Bu arılar aynı zamanda çalışkanlığı ile bilnir. Ancak Kafkas arıları nesli tükenmeye başlayan canlılar arasında yer almaktadır. Bu nedenle sadece Anzer Yaylasında görülür. Anzer balı rengini tadında var olan farklılıktan ve şekerin dengesini sağlayan nektarlardan sağlar.

Meşhur Anzer balı kokusunu çiçeklerde bulunan votalit yağından alır. Çiçeklerin kokmasını sağlayan bu yağ balın da mis gibi kokmasını sağlar. Son derece faydalı olan bu bal sporcular tarafından da sıklıkla kullanılır. Enerji verici niteliği olduğundan sporcuların kaslarının daha iyi çalışmasını sağlar.

Anzer Balı İçeriği Nedir?

Anzer balının içeriğinde yaylada ağaç yetişmediğinden ötürü yalnızca bu yöreye ait çiçeklerin polenleri bulunur. İçeriğine kesinlikle dışarıdan şeker ya da ilave katkı maddesi katılmaz. Isıl işlem görmeden de direk kavanozlanır. Son derece korunaklı bir şekilde hazırlanan Anzer balının bozulmaması için gereken her şey yapılır.

Son derece doğal olan Anzer balı korunaklı bir şekilde hazırlandığı için uzun süre tüketilebilir. Sadece sabah ve akşam tüketildiği için uzun süre kullanmanız mümkündür. Anzer balının kestane balı gibi keskin ve acı bir tadı yoktur. Hafif ve aromatik tadı olduğu için sevilerek tüketilir. Lezzetinin namı ülke sınırlarını da geçmiştir. Almanya, Amerika, İngiltere ve Filistin başta olmak üzere birçok ülkeye Türkiye’den ihracat yapılır.

Anzer Balı Neden Çok Ünlü?

Anzer balı sadece Rize’nin Anzer yaylasında üretilir. Dünyanın başka hiçbir yerinde üretimi mevcut değildir. Yaklaşık 5000 tane çiçekten polen toplandığı için diğerlerinden farklı olarak bilinir. Dünyada eşi benzeri bulunmadığı için ve Kafkas arılarının nesli azaldığı için diğer ballara nazaran daha pahalıdır. Ürün gramajına göre fiyatlar belirlenir. Kiloyla ya da küçük ambalajlarda Anzer balını güvenle temin edebilirsiniz.

Anzer Balı Nereden Alınır?

Anzer balı pek çok firma tarafından temin edilebilir. Fakat orijinal bal satışı yapan bir firma olduğundan emin olmak gerekir. Bununla birlikte hızlı teslimat yapan ve olumlu müşteri yorumlarına sahip firmaları tercih etmek daha doğru olur. Bu kapsamda bir firma arayışı içerisindeyseniz Anzer Balevi sitesini tercih edebilirsiniz. Sitemizden güvenle Anzer balını temin ederek pek çok faydasını da öğrenebilirsiniz. Diğer yazımızı okumak için Türkiye’de Bal ve Balcılık yazımıza da göz atabilirsiniz. Piyasa değerindeki fiyatlarda %100 orijinal bal almak için Anzer Bal Evi sizin için ideal bir seçenektir.