Eminettin mah. Adliye Cd. NO:8/1 Merkez/Rize
0850 259 0300 - 0533 045 46 53 anzerbalevi@gmail.com
Anzer Bal Evi
Anzer Balı Nedir?

Dünyanın en çok çiçek çeşidine sahip Anzer yöresinde oluşan Anzer balı, sahip olduğu polen çeşidiyle en zengin baldır. Tarım bakanlığınca koruma altına alınan bu bölgede sınırlı sayıda kovan bulunmaktadır.

Anzer Balı Türkiye’de üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 4500-5000 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzerde yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dünyaca ünlü Anzer çiçek balıdır.


Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar ağustos ayinin ortasına kadar ballarını tamamlarlar. 


Anzerde İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Çok az, hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur.
Anzerde ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yöresinde yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır. 


Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı genellikle hastalıklara şifa niyetiyle tüketilmektedir.. 
Anzer balı Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir baldır.
Anzer balı deden toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri  kullanılarak gelmektedir. Osmanlı Padişahlarına Anzer balı kuvvet macunu olarak verilirdi. 

 

ANZER BALI NASIL KULLANILIR ?
 

Yetişkinler İçin:Günde bir kere veya günde iki kere sabah-akşam yemeklerden ve kahvaltıdan en az bir saat önce aç karnına bir çorba kaşığı Anzer balı katı olarak yiyilir. veya bir su bardağı ılık suya bir çorba kaşığı Anzer Balı konulur.

 Çocuklar İçin: Günde bir kere veya günde iki kere sabah-akşam yemeklerden ve kahvaltıdan en az bir saat önce aç karnına bir şeker kaşığı Anzer balı katı olarak yiyilir veya bir su bardağı ılık suya bir şeker kaşığı Anzer Balı konulur.

 Bebekler İçin (1-3 yaş): Günde bir kere veya günde iki kere sabah-akşam yemeklerden ve kahvaltıdan en az bir saat önce aç karnına bir çay kaşığı Anzer balı katı olarak yiyilir veya bir su bardağı ılık suya bir çay kaşığı Anzer Balı konulur.

 

ANZER BALI NEREDE ÜRETİLİR ?
 

Türkiye’de anzer balının üretildiği yer Çiçekli Yayla Anzer’dir. Piyasada anzer balı her yerde  rastgele satılmaktadır. Gerçekte durum böyle değildir,anzer balı öyle birkaç yerde üretilmez, Rize -İkizdere- Anzer’de üretilir. Anzer Balı markalı ve tescillidir.

Piyasada anzer balı kalitesinde bal, anzer balı ayarında bal, karakovan balı anzer balı kalitesinde gibi ifadeler tamamen uydurmadır. Bahsedilen balların anzer balı kalitesi ile kıyaslanması ve anzer balı kalitesine yakın olmaları mümkün değildir.

Anzer’de iklim ve bitikisi örtüsü, çiçek florası  başka yer ve bölge ile kıyaslanamayacak kadar  çok zengin bir  o kadar de endemik çiçeklerleri fazladır.Bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum, bahsedilen ballar hep anzer balı ile kıyaslanmakta ve bahsedilen bala, anzer balı üzerinden kıymet biçilmektedir.